Pre niektorých ľudí je nakupovanie oddychom, pre iných zase nutným zlom. Inak tomu nie je ani v prípade výberu vhodnej obuvi. Poniektorí sa v nákupe topánok priam vyžívajú a v ich botníku môžete nájsť obrovské množstvo rôznych typov obuvi, sú však aj takí, ktorým toto nakupovanie spôsobuje vrásky na tvári. Povedzme si to na rovinu, nákup a výber vhodnej obuvi je veľmi špecifický a individuálny. Šťastní sú tí ľudia, ktorých veľkosť nohy zodpovedá najpredávanejším veľkostiam obuvi.
Ešte špecifickejších prípadom sa však stáva nákup vhodnej obuvi pre našich najmenších. Základné pravidlo, ktorým by ste sa mali riadiť, je vždy dbať na kvalitu. Ako iste viete, za vysokú kvalitu si zvyčajne treba priplatiť, u detí by však cena nikdy nemala byť rozhodujúcim faktorom. Kvalitná detská obuv formuje nôžku vášho potomka a preto by nesprávny výber obuvi mohol mať devastujúce účinky.
Aby sme však boli konkrétnejší, pri nákupe detskej obuvi by ste sa mali riadiť nasledovnými špecifickými zásadami, ktoré vášmu dieťaťu umožnia zdravý vývin. Prezuvky by mali byť vyrobené z priedušných materiálov, ako napríklad koža, ľan či bavlna. Pre najmenšie deti odporúčame členkový model, ktorý zabezpečuje pevné ukotvenie chodidla. Všeobecne však platí, že topánky či prezuvky by mali mať spevnenú pätu, aby sa predišlo prípadnej vade chodidiel.
Taktiež by ste pri kúpe nemali zabúdať na správny tvar podrážky, to znamená pevný, dlhý a vysoký opätok. Výrobok by mal obsahovať anatomicky tvarovanú stielku z materiálu, ktorý podporuje savosť a ohybnú podošvu, ktorá sa nekĺže. Neodporúča sa nakupovať použité topánočky a prezuvky z rôznych bazárov, či dediť po súrodencoch, keďže takáto obuv už je vyšliapaná. V takomto prípade hrozí vznik nepríjemných plesní a rôznych deformácií chodidiel. Najdôležitejšia rada na záver však znie – na nákup obuvi so sebou vždy zoberte aj svojho drobca, aby si mohol dané modely priamo na mieste vyskúšať a vy zhodnotiť, či sú preňho vhodné alebo nie.