Na webe dnes nájdeme všetko. Z tohto dôvodu sa stávajú klasické knihe stále viac nepotrebnými. Dokážu však rôzne internetové magazíny v skutočnosti nahradiť túto klasiku?
Pozitíva nemôžeme uprieť
Tento fenomén má určite mnoho pozitív. K informáciám sa vieme dostať rýchlo, jednoducho a taktiež zadarmo. Druhým, veľmi pozitívnym faktorom je aj samotný dopad na životné prostredie. Informácie v elektronickej potrebe nemíňajú papier, takže hovoríme o jednoznačne ekologickejšej verzii.
Hodnoverné ?
Tak ako nič na svete, ani táto záležitosť nie je iba biela, alebo čierna. Niekoľko mínusov, by sme predsa len našli aj tu. V prvom rade sa treba pozrieť na hodnovernosť informácií. Na web môže ktokoľvek nahrať čokoľvek. Preto nemusia byť všetky informácie relevantné a správne. určite sa vám už neraz stalo, že ste si na jednej stránke prečítali niečo, čo druhý web úplne vyvrátil. Pre overenie ste zavítali na tretiu stránku, no a tam boli zas úplne iné informácie. Je preto veľmi dôležité, aby ste sa naučili rozlišovať hodnoverné zdroje od tých menej serióznych. Prvým dobrým znamením je to, ak pri konkrétnom článku nájdete meno autora a samozrejme aj odkazy, odkiaľ čerpal jednotlivé informácie k téme.
Nedozviete sa všetko
Problémom môže byť aj celistvosť informácií. Pri čítaní knihy sa väčšinou dozviete všetko, čo k danej téme potrebujete vedieť. Na internete tomu tak nie je vždy. Články, a to aj tie rozsiahlejšie, sú väčšinou iba akýmsi zhrnutím. Autor navyše nemusí vedieť vždy dokonalé posúdiť, čo všetko je potrebné spomenúť.
Dobrá kniha na nezaplatenie
Ďalším negatívom je, že pocit keď listujete knihu nenahradí nič. To určite uznajú aj tí, ktorí elektronickú formu jednoznačne uprednostňujú. Sadnúť si na terasu, popíjať výbornú kávu a pritom čítať svoju obľúbenú knihu, tomu odolá naozaj len málokto. Preto určite nezabudnite na starú, dobrú klasiku.