Pojem čakanka sa asi viacerým z vás spája s krásnym svetlo modrým kvietkom. Čakanka šalátová je však zelenina, a to poriadne zdravá. Obsahuje vysoké množstvo vitamínu C, provitamín A, nazývaný tiež betakarotén a inulín, ktorý sa stará o látkovú výmenu v našom tele. Jedlou časťou rastliny sú jej puky. Používa sa do studených šalátov, ale aj varených jedál, či polievok.
Čakanka šalátová je zelenina, ktorú môžete mať k dispozícii čerstvú počas celého roka. Ide o dvojročnú rastlinu. V prvom roku, teda po vysadení, narastá mohutný koreň. Puky sa na ňom objavujú až nasledujúci rok. To však môžete využiť na rýchlenie, ale aj pestovanie v zime. Postačí vám k tomu obyčajná pivnica.
Ako na to
Na jeseň vykopte koreň zo zeme. Ten by mal byť minimálne tri centimetre hrubý. Z tenších koreňov by nám síce puky vyrástli, avšak ich kvalita by bola nízka. Jeho dĺžku skrátime približne na dvadsať centimetrov. Pokiaľ je kratší, nič nerežeme.
Ďalej budeme potrebovať plastovú nádobu. Ideálne je približne desať litrové vedro, do ktorého poukladáme skrátené korene. Môžu byť aj mierne natlačené. Zalejeme ich vodou, približne do výšky desať centimetrov. Dôležité je aby neboli ponorené celé. Ich vrchná časť sa musí nachádzať nad hladinou, aby mohla dýchať a klíčiť. Vedro prikryjeme. Je jedno či použijete dosku, alebo fóliu, dôležité je aby ku koreňom neprenikalo žiadne svetlo. Vedro následne položíme do miestnosti, kde sa teplota pohybuje v rozmedzí od desať, do dvadsať stupňov Celzia.
Pri nízkej teplote sa puky objavujú pomalšie. Obsahujú však viac živín, minerálov, vitamínov a ďalších „dobrých“ látok. Ak bude teplota v miestnosti vyššia, z úrody sa budete môcť tešiť skôr, ale bude o čosi menej kvalitná.
Od momentu kedy korene naložíte do vedra s vodu, potrvá približne mesiac, kým sa objavia prvé výhonky. Je potrebné počkať kým dorastú do nami požadovanej veľkosti. Týmto spôsobom môžete mať čerstvú čakanku k dispozícii neustále, a to aj počas zimy. Stačí ak budete približne každý mesiac do vody ukladať nové korene.