Felinoterapia je odbor, ktorý patrí do zooterapie. Ako nám už napovedá názov, používajú sa pri nej mačky. Ide o podpornú liečbu, ktorá sa využíva ako pri psychických, tak pri fyzických ochoreniach. Aj keď mnoho ľudí, týmto praktikám veľmi neverí, zo sveta poznáme priam fantastické výsledky.
Zvieratá majú na ľudskú psychiku nesmierne pozitívny vplyv. Nejedná sa však len o to. Napríklad pre hendikepované deti, ktoré majú problém s pohybovým aparátom, dokážu byť zvieratá takou motiváciou, že dokážu prekonať aj fyzickú bolesť. A to je pri rehabilitácii neskutočným plusom.
V prípade mačiek ide o trošku odlišný proces, ako napríklad pri psoch.Psy sa dajú vycvičiť, mačky ale nie. To je však práve výnimočnosť tejto terapie. Zviera si totiž svojho pacienta musí vybrať samé. A keď to urobí, začína s liečbou bez akýchkoľvek povelov. Je všeobecne známe, že mačky vyhľadávajú choré miesta na našom tele, kde radi ležia. Táto ich vlastnosť, sa dá využiť napríklad pri starých ľuďoch, ktorí majú problémy s kĺbmi.
Už len samotné pradenie znižuje krvný tlak, tep a celkovo upokojuje organizmus.
Úžasnou vlastnosťou mačiek je ich hravosť a neustále vymýšľanie všakovakých hlúpostí. Pohľad na dve klbčiace sa mačky, rozosmeje aj toho najdepresívnejšieho človeka na svete. Samotná hra s mačkou je veľmi interaktívna a tiež nesmierne pestrá, čo má dobrý vplyv najmä na deti.
Na Slovensku je tento odbor rozšírený veľmi málo. Výhodou felinoterapie však je, že na ňu nepotrebujete vysoko odborné schopnosti a vedomosti. Ako sme už spomenuli, na rozdiel od psov, sa pri mačkách nevykonáva žiaden špeciálny výcvik.
Mačky teda liečia preto, lebo chcú.Ak máte doma dieťa, alebo iného člena rodiny zo zdravotnými problémami, zamyslite sa nad zaobstaraním vlastnej mačacej terapeutky. Táto forma liečby totiž funguje najlepšie, ak je medzi človekom a mačkou vytvorený hlboký vzťah. A ten si tieto zvieratá nevytvárajú len tak s hockým.
Samozrejme dané zviera musí mať na vykonávanie terapeutických činností, isté predpoklady. Hlavná je dostatočná socializácia, ktorá musí prebehnúť v prvých mesiacoch jeho života. Taktiež rozhoduje povaha. Mačka musí byť pokojná, nepoužívať svoje pazúriky a hlavne vydržať všetky dotyky a manipuláciu s ňou.