Zabezpečte si dobrý a zdravý spánok kúpou lepšieho matraca. Výber toho správneho matraca závisí predovšetkým od vašich osobných preferencií. Matrac, na ktorom sa niekto môže cítiť ako na obláčiku, môže znamenať bolesť chrbta pre druhého. Čo ešte viac sťažuje rozhodnutie pri výbere matraca, je široká škála možností. Preto Vám v tomto článku prinášame základný prehľad, ako vybrať správny matrac pre Vás. Odporúča sa, aby ste svoj matrac vymieňali každých sedem rokov. Hoci životnosť kvalitných matracov môže trvať osem až desať rokov – v niektorých prípradoch dokonca aj viac. Dôvodom výmeny nemusí byť len jeho nepohodlnosť. Matrac každú noc vstrebáva časť nášho potu a čiastkočky našej pokožky. To sú hlavné pričiny, prečo by ste mali vymeniť starý matrac za nový.
Medzi príznaky, že potrebujete nový matrac, patrí aj zistenie, že lepšie spíte na iných lôžkach. Ak sa budíte nevyspatí alebo s bolesťami, môže to znamenať, že musíte investovať do kúpy nového, kvalitnejšieho matraca. Potreby každého človeka sú odlišné, a v priebehu rokov sa menia. Matrac, na ktorom sa nám spí ako na obláčiku, môže pre iného znamenať bolesť chrbta. Pri výbere toho správneho matraca je dôležité zohľadniť aj svoju výšku a váhu. Okrem toho, dôležitú úlohu zohráva aj poloha pri spánku, ktorú najviac uprednostňujete. Podľa stupňa tvrdosti delíme matrace na najtvrdšie (H5), stredne tvrdé (H3) a na mäkké matrace (H1). Tvrdosť matraca je daná použitými materiálmi a podložkou, na ktorej je matrac položený. Vo všeobecnosti platí, že latex a rôzne peny sú mäkkšie, kokosové dosky zase tvrdšie. Spánok na boku najčastejšie preferujú ženy. Ak aj vy patríte do skupiny, ktorá uprednostňuje spánok v tejto polohe, odporúčame pre Vás mäkkšie matrace bez kokosovej vrstvy. Najvhodnejšie sú matrace zložené z pamäťovej peny alebo latexu.
Tie sa dokonale prispôsobia tvaru vášho tela a poskytujú správnu oporu vašej chrbtici. Spánok na chrbte je najviac obľúbený u mužov. Tento spôsob spánku sa považuje za najzdravší. Dochádza k rovnomernému rozloženiu váhy tela a tlaku na chrbticu, krk a kĺby. Tento spôsob spania sa však neodporúča pri respiračných ochoreniach, pri ťažkostiach s dýchaním, nádche alebo pri chrápaní. Ak uprednostňujete spanie na bruchu, neodporúčame kúpu tvrdého matraca na mieru. Pri tejto polohe dochádza k zvýšenému tlaku na chrbát a krčnú chrbticu. Taktiež negatívne vplýva na trávenie a cirkuláciu krvy v oblasti brušnej dutiny. Pri spaní na bruchu bude tou správnou voľbou matrac so strednou tvrdosťou.