Dostáva vaše dieťa do školy k desiate aj fľašku čistej vody? Pitný režim je dôležitý pre všetkých, no pre deti obzvlášť. Ich organizmus sa nachádza vo vývoji, takže všetky bunky a orgány potrebujú fungovať na dvesto percent. Problémom je aj to, že deti nedokážu samé posúdiť, že vypili málo vody. Prejavy dehydratácie sú pre nich taktiež veľkou neznámou. Preto musíme za nich v tomto smere myslieť my, rodičia.
Tak koľko?
Koľko vody, by sme mali vypiť za deň, nie je celkom jasné. Väčšinou sa stretnete s názorom, že je to liter a pol. Pre dospelého človeka je však toto množstvo v skutočnosti málo. Na druhej strane pre dieťa do veku ôsmych až desiatich rokov, môže byť takéto množstvo veľa. Vo všeobecnosti platí, deti v spomínanom veku, musia vypiť minimálne liter vody denne. Koniec koncov, ak by vaše dieťa vypilo viac tekutín, nehrozí mu nič zlé. Naopak to bohužiaľ už neplatí.
Nie je to jednoznačné
Je dôležité podotknúť, že konkrétne množstvo vody, ktoré by mali deti vypiť za deň, ovplyvňuje množstvo faktorov. V nasledujúcich bodoch si uvedieme tie, pri ktorých by mal byť príjem tekutín o niečo vyšší.
- Pohybová aktivita
- Choroba
- Vysoké teploty (obdobie leta)
- Vyšší príjem slaných a ťažkých jedál
Prejavy dehydratácie
Dehydratácia sa u detí prejavuje rovnako ako u dospelých. Motanie a bolesti hlavy, ospalosť až malátnosť, nechutenstvo, alebo závrate. Konkrétne prejavy sú taktiež individuálne. Niektoré deti nemusia pociťovať nič nepríjemné, iné nevládzu vstať z postele. Zapamätajte si aj to, že ak hovoríme o príjme tekutín, máme na mysli čistú vodu, nesladený čaj a ovocné šťavy, nie sladké vody, alebo mliečne nápoje. Deti musia piť vodu stále, to znamená aj v zime. Mnohí rodičia si totiž myslia, že tekutiny sú dôležité iba počas štyridsať stupňových horúčav. Vtedy musí byť príjem samozrejme omnoho vyšší.