Málokto vie, že technológia dronov má svoj pôvod v americkej armáde. S cieľom znížiť počet pilotných úmrtí, v 60. rokoch minulého storočia sa americká armáda rozhodla vyvinúť bezpilotné letecké vozidlá. Ale rovnako ako s akoukoľvek vojenskou technológiou, časom si táto technológia našla civilné a komerčné využitie.
Nevyužitý vzdušný priestor prináša nové cesty zajtrajška
Nie je divu, že Amazon aj ďalšie menšie spoločnosti považujú doručovanie formou dronov za blízku budúcnosť. Štúdia amerického ministerstva dopravy zistila, že v najbližšom desaťročí budú cesty vážne upchaté. A to značí obrovský problém pre doručovacie služby. Preto sa Amazon pozerá na väčšinu nevyužitého vzdušného priestoru pod 400 stôp.
Samozrejme, Amazon nie je jediný veľký gigant, ktorý má v pláne túto doručovaciu technológiu využívať. Existuje iná spoločnosť, ktorá chce využiť túto inováciu, a to Google. A na základe svojej povahy má spoločnosť Google aj dva domáce projekty, v ktorých novú službu doručovania testujú. Jedným z nich je projekt Wing – ekologické doručovanie prostredníctvom dronov.
Aj keď spoločnosť Google je predovšetkým internetová spoločnosť, ktorá hľadá zisk, zároveň sa snaží byť priateľská k životnému prostrediu. A ich Wing projekt je toho dôkazom. Google verí, že drony výrazne znížia emisie CO2. Tiež budú používané na zásobovanie vzdialených, menej dostupných miest s liekmi a inými pomôckami.
Potenciálne prekážky
Húfy dronov bzučiacich na oblohe môžu byť čoskoro realitou, no ešte to nejaký čas potrvá. Táto bezpilotná technológia má však svoje nedostatky, najmä ak ide o časté nehody a poruchy, pričom takmer vždy spôsobia škodu na majetku. Takisto sa v rámci ich používania vynárajú otázky ohľadom ochrany osobných údajov. Až donedávna sa krajiny zdráhali riešiť tento problém novými predpismi. Našťastie, veci sa blížia k lepšiemu. USA a EÚ začali s regulačnými opatreniami a každé prevádzkovanie dronov bude musieť byť regulované zákonnými predpismi.