Určite ste už niekedy počuli o tom, že si môžete založiť živnosť. Čo sa ale stane v prípade, že sa vám napríklad v podnikaní prestane dariť a vy sa rozhodnete živnosť ukončiť, pretože vám jednoducho podnikanie nevyšlo? Čo ak ale o ukončenie živnosti nič neviete? Čo potom? Na koho sa máte obrátiť, pokiaľ v rodine nemáte nikoho, kto by tejto problematike aspoň v základoch rozumel? Čo potom?
Preto som si pre vás spísala tento článok, ktorý vám má za úlohu odovzdať nejaké skúsenosti a rady, ako zhruba postupovať. Ja s ukončením živnosti mám skúsenosti a bohužiaľ musím povedať, že v mojich podmienkach nebolo úplne najjednoduchšiu živnosť zrušiť, pretože som vtedy presne nevedela, čo a ako mám urobiť a ako mám postupovať. Ja som si založila živnosť zhruba pred rokom a myslela som si, že mi živnosť niečo dá. Bohužiaľ, nakoniec som si to zle vypočítala a nakoniec bolo všetko úplne inak, než som si pôvodne myslela. To ale nie je pointou tohto článku. Pointou je vás nasmerovať, ako živnosť správne ukončiť.
Pokiaľ ste sa teda už rozhodli a myslíte si, že je to dobré rozhodnutie, nezostáva, než vám povedať, ako živnosť zrušiť. Môžete to urobiť dvojakým spôsobom: ten najjednoduchší spôsob je zájsť na živnostenský úrad, kde ste si živnostenský list zakladali a jednoducho živnostenskému úradu oznámiť, že chcete ukončiť svoju živnosť. Oni s vami potom vypíšu taký papier, všetko vám vysvetlí, aby to prebehlo čo možno najlepšie. Na nejaké papiere sa podpíšete, poviete, že chcete ukončenie živnosti oznámiť na všetky príslušné inštitúcie a je to. Pokiaľ ale bývate ďaleko od živnostenského úradu, kde ste si živnostenský list zakladali, potom nezostáva nič iné, než túto žiadosť na živnostenský úrad poslať písomne poštou. Dávajte si ale pozor, aby živnostenský úrad aj v tomto prípade oznámil ukončenie vašej živnosti všetkým inštitúciám.