Starnutie nezastavíme. Avšak to, či budeme vo svojej šesťdesiatke vyzerať na sedemdesiat, alebo štyridsať, vieme ovplyvniť až z deväťdesiatich percent. Jedálniček plný živočíšnej potravy, tukov a ťažkých jedál. To všetko prispieva k rýchlejšiemu starnutiu nášho organizmu.
„Anti- starnúca“ strava by mala obsahovať najmä potraviny rastlinného pôvodu. Musí byť bohatá na vitamíny, minerály, vlákninu, stopové prvky a nenasýtené mastné kyseliny. Dôležité sú tiež antioxidanty. Tie zabraňujú bujneniu rakovinotvorných buniek, majú však aj ďalšiu funkciu. Zabraňujú oxidácii v našom organizme, ktorá má priamy vplyv na jeho starnutie.
Vitamíny E a C patria k tým najsilnejším antioxidantom. Éčko tiež vyhladuje vrásky, celkovo spomaľuje starnutie pleti, pomáha pri hojení drobných raniek, zabraňuje vzniku jaziev a je účinným prostriedkom proti vzniku Alzheimerovej choroby.
Éčko v strave
- Kel
- Špenát
- Brokolica
- Slnečnicové semienka
- Za studena lisované oleje
- Ryby
- Orechy
- Avokádo
- Kivi
- Mango
Dôležitou zložkou potravy by mali byť tiež fytochemikálie. Ich pomenovanie pochádza zo spojenia grécky slov, fytos- rastlina a chemikálie. Ide teda o chemikálie ktoré nájdeme v rastlinnej potrave.
Na rozdiel od vitamínov a minerálov, bez nich dokáže nás organizmus fungovať. Ak však chceme zastaviť jeho starnutie a tiež predchádzať množstvu chorôb, sú pre nás veľmi dôležité. Niekedy sa nazývajú aj farebné pigmenty, preto ich obsah závisí od farby daných potravín.
Žlté a oranžové ovocie i zelenina pozitívne pôsobia na našu pokožku, zelené potláčajú únavu a biele obsahujú už spomínané antioxidanty.
Živočíšna potrava obsadila prvé miesto v rebríčku dôvodov vzniku rakoviny a tiež celkového starnutia organizmu. Hneď za ňou sa umiestnili cigarety a nedostatok pohybu, či alkohol sa nachádzajú až na treťom miestom.
Ďalšie potraviny pre mladé telo
- Granátové jablká
- Sušené ovocie, najmä slivky a hrozienka
- Sezamové semiačka
- Červené víno
- Zelený čaj
- Zázvor
- Kakao
- Paradajky
- Ružičkový kel
- Strukoviny