Zvýšená telesná teplota (horúčka) je jedným z najčastejších príznakov najakútnejších a mnohých chronických ochorení u detí. Stupeň zvýšenia telesnej teploty rozlišuje subfebril (od 37 do 38 ° C, mierny (38 až 39 ° C), vysoký (39 až 41 ° C) a nadmerný alebo hyperpyretická horúčka (nad 41 ° C)
Príznaky
Meranie dennej teploty u zdravých detí nie je potrebné. Už vo vzhľade a správaní sa dieťaťa je takmer vždy ľahké podozrenie na zvýšenie jeho teploty: objavuje sa nepokoj dieťaťa, úzkosť, letargia, zlá nálada, strata chuti do jedla alebo odmietanie jesť. V závislosti od typu horúčky môže byť pokožka dieťaťa horúca a červená alebo bledá a chladná. Často nárast teploty sprevádza smäd. U malých detí je vysoká horúčka niekedy sprevádzaná kŕčmi.
Príčiny vysokej teploty
Existuje mnoho ochorení, ktoré sa vyskytujú s horúčkou. Najčastejšie sú vírusové a bakteriálne ochorenia. A pre každú infekciu sa vyznačuje vlastným typom horúčky. Telesná teplota sa môže zvýšiť pri alergických reakciách, systémových ochoreniach spojivového tkaniva, nádoroch a endokrinnej patológii. Treba mať na pamäti, že u detí mechanizmus termoregulácie nie je úplne vytvorený. Preto sa pri prehriatí môže teplota ľahko zvýšiť.
Čo môžete urobiť?
Teplota tela až do 37 ° C by nemala spôsobovať obavy. Ak ste zmerali teplotu a ukázalo sa, že je subfebril (pod 38 ° C), mali by ste ju pravidelne merať. Ak sa teplota zvýši nad 37,5 ° C (38 ° C), zavolajte lekára. Teplota nad 38 °, 5 ° C musí byť znížená pred príchodom lekára. Na tento účel sú vhodné prípravky obsahujúce paracetamol (panadol pre deti, Tylenol pre deti, Tylenol pre dojčatá), ibuprofén ( nurofen pre deti) alebo metamizol sodný (analgin). Sú dostupné vo forme sirupov s rôznymi príchuťami, tabliet a rektálnych čapíkov. Miestnosť, v ktorej sa nachádza pacient, by mala byť dobre vetraná a mala by mať konštantný prísun čerstvého vzduchu. V žiadnom prípade nedávajte dieťaťu lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú (aspirín). Nedávajte svojmu dieťaťu žiadne antibiotiká bez lekárskeho predpisu.
Po podrobnom vyšetrení lekár buď okamžite predpíše terapiu, alebo dieťa požiada o ďalšie vyšetrenie. V závislosti od príčiny horúčky bude liečba úplne iná, takže by ste nemali sami liečiť Vaše dieťa alebo čakať na pokles teploty.